RPO IT – dla kogo jest to dobre rozwiązanie rekrutacyjne?

Specjaliści IT należą do tej grupy szczęśliwców, która na rynku pracy zdecydowanie nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony właścicieli firm technologicznych czy reprezentujących ich rekruterów. Poszczególni pracodawcy coraz częściej jednak odnotowują liczne problemy ze skutecznym pozyskaniem wartościowych kandydatów na oferowane stanowiska, co ma nierozerwalny związek z pogłębiającym się deficytem wykwalifikowanych w tym obszarze pracowników, który daje się zauważyć już od pewnego czasu. To sprawia, że rekrutacja w IT, która powszechnie uchodzi za jedną z najtrudniejszych w świecie HR, staje się z roku na rok jeszcze bardziej wymagająca. Fakt ten przysparza zmartwień firmom, które potrzebują szybko poszerzyć swoje zespoły projektowe o konkretnych specjalistów. Pojawia się zatem pytanie o to, jak skutecznie pozyskiwać pracowników IT i pożegnać problem przedłużających się, nieefektywnych procesów rekrutacyjnych? Rozwiązaniem okazuje się RPO IT! Sprawdź, co warto wiedzieć o tej nowoczesnej metodzie rekrutacyjnej. 

Czym jest RPO IT?

RPO IT (ang. Recruitment Process Outsourcing) to coraz popularniejszy model outsourcingu rekrutacji wykorzystywany szczególnie w branży nowych technologii. Rozwiązanie to polega na okresowym oddelegowaniu wszystkich lub jedynie wybranej części firmowych procesów rekrutacyjnych w ręce zewnętrznej agencji rekrutacyjnej. Wówczas współpraca z doświadczonymi specjalistami HR jest rozliczana zgodnie z ustaloną wcześniej miesięczną stawką, niezależnie od liczby zatrudnionych przez rekrutera pracowników. Model RPO okazuje się zatem bardzo korzystnym wyborem również pod względem finansowym, a stałe comiesięczne koszty współpracy z agencją pozwalają dokładnie oszacować budżet potrzebny na to przedsięwzięcie. Dzięki temu firmy decydujące się na taki krok mogą mieć pewność, że nie zaskoczy ich żadna niespodziewana faktura – przewidywalność i transparentne warunki współpracy to z pewnością jedna z kluczowych zalet RPO IT. 

RPO IT – dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?

Współpraca z profesjonalną agencją rekrutacyjną w modelu RPO to wysoce opłacalne rozwiązanie szczególnie w sytuacji, gdy firma odnotowuje palące potrzeby kadrowe i potrzebuje szybko uzupełnić swój zespół o konkretnych pracowników. W przypadku takiej konieczności rekruter IT może zjawić się w przedsiębiorstwie już następnego dnia, niemal natychmiast rozpoczynając intensywne działania rekrutacyjne. Doświadczona agencja specjalizująca się w branży nowych technologii posiada bowiem cały niezbędny know-how, ma wypracowane nowoczesne metody rekrutacyjne, dysponuje siecią wartościowych kontaktów i bazą odpowiednich kandydatów, dzięki czemu może sprawnie docierać do osób, które mogą być potencjalnie zainteresowane daną ofertą pracy. Specjaliści tacy posiadają ponadto świetne rozeznanie w aktualnych trendach dominujących w świecie IT oraz są dobrze zorientowani w obecnej kondycji tego rynku, co sprawia, że w wielu przypadkach są nie tylko rekruterami, ale również świadczą usługi doradcze. Dodatkowo, decydując się na współpracę z agencją rekrutacyjną w modelu RPO, rozmaite firmy technologiczne mogą liczyć na pełne wsparcie specjalistów we wszystkich aktualnie realizowanych procesach rekrutacyjnych. 

Kiedy opłaca się współpraca z agencją rekrutacyjną w modelu RPO?

Jak wspomniano, model RPO IT jest szczególnie rekomendowany w sytuacji, gdy wsparcie ze strony doświadczonego rekrutera jest potrzebne natychmiast, a firmie zależy na możliwie najszybszym pozyskaniu wartościowych pracowników. Z tego powodu na wybór tego rozwiązania decydują się najczęściej przedsiębiorstwa, które dynamicznie się rozwijają, są w trakcie skalowania swoich biznesów i w związku z tym odnotowują zwiększone potrzeby rekrutacyjne, a liczba aktualnie otwartych procesów znacząco przewyższa możliwości wewnętrznego działu HR. Jeśli firma nie posiada zatem własnych zasobów do efektywnego przeprowadzenia rekrutacji, najrozsądniejszym wyjściem z tej sytuacji okazuje się wynajęcie zewnętrznych rekruterów wyspecjalizowanych w ich branży.