Rozwiązanie dla firm nieposiadających działu IT – czyli outsourcing IT

Obserwując dokonania nowoczesnych firm nie ma żadnych wątpliwości, że wykorzystywanie rozwiązań technologicznych stanowi jeden z elementów do rozwoju marki. Stosowanie innowacyjnych produktów cyfrowych osiągnęło międzynarodowy stopień i niekorzystanie z nich wyklucza wiele przedsiębiorstw z rynku. W celu umiejętnego używania rozwiązań dostępnych w Internecie niezbędni są specjaliści IT. W zależności od stopnia rozwoju firmy nie zawsze mamy do dyspozycji osobny, wewnętrzny dział wykwalifikowanych osób. Nieposiadanie działu IT nie wyklucza Cię z możliwości korzystania z technologicznych dobrodziejstw. W odpowiedzi na potrzeby właścicieli marek, powstała usługa określana jako outsourcing IT. Sprawdź, na czym polega to praktyczne rozwiązanie IT dla firm oraz dowiedz się, kiedy outsourcing jest opłacalny.

Najlepsze rozwiązania IT dla firm bez zaplecza technologicznego 

Jeśli Twoja firma nie posiada zaplecza technicznego, masz do wyboru kilka rozwiązań. Pierwszym, które przychodzi do głowy wielu przedsiębiorcom, jest zatrudnienie na etat wewnętrznego programisty. Zanim zdecydujesz się na ten krok powinieneś być świadomy, co wiążę się z tą decyzją. Przede wszystkim musisz zapewnić programiście odpowiedni sprzęt oraz oprogramowanie do pracy. Z pewnością nie są to przystępne cenowo produkty, a tym bardziej nie powinno się na nich oszczędzać, jeśli chcesz mieć np. dobrze działającą stronę internetową. 

Kolejną kwestią jest specjalizacja programisty. Nie jest żadną tajemnicą, że każdy programista ma kompetencje, które obejmują znajomość maksymalnie kilku języków programowania. To oznacza, że może zdarzyć się sytuacja, kiedy zatrudniony specjalista nie wykona zleconego przez Ciebie zadania, ponieważ będzie ono wykraczać poza jego umiejętności. Tak jak prawnik nie może być specjalistą w każdej dziedzinie prawa, tak programista nie jest w stanie znać każdego języka programowania.

Outsourcing IT

Kolejne rozwiązanie jest innowacyjnym podejściem do korzystania z kompetencji specjalistów na rynku technologicznym. IT outsourcing polega na wynajmie na określony czas jednego lub kilku specjalistów, których wyróżniają uzupełniające się kwalifikacje w zakresie wytwarzania oprogramowania. To doskonałe rozwiązanie dla firm z różnych branż, którym brakuje zaplecza technicznego lub nie jest ono wystarczająco rozwinięte. 

Tego typu rozwiązania informatyczne dla firm sprawiają, że poziom bezpieczeństwa jest podniesiony, a systemy IT są niezawodne. Na pozytywne aspekty outsourcingu IT wpływa odpowiednio dobrany zespół specjalistów, którzy są w stanie realnie pomóc Twojemu biznesowi.

Jak outsourcing IT wpływa na organizację?

Outsourcing IT umożliwia organizacji współpracę z jednymi z najlepszych specjalistów z zaplecza technologicznego za ułamek kwoty, którą musiałaby wydać firma na zatrudnienie wewnętrznego programisty. Zaproszenie zespołu projektowego do organizacji może jednak wzbudzać obawy niektórych przedsiębiorców. Pojawia się pytanie – jak pozostali pracownicy zareagują na osoby z zewnętrznej firmy? Najważniejsze jest zachowanie pełnej transparentności podczas ogłaszania tej zmiany. Należy wytłumaczyć pozostałym członkom zespołu, że korzystanie z zespołu projektowego przyniesie wiele korzyści. Przede wszystkim w firmie pojawią się kompetentne osoby, które wniosą nowe spojrzenie na wyzwania technologiczne, z którymi mierzy się przedsiębiorstwo.

Korzystanie z outsourcingu IT to również niwelowanie powtarzających się problemów cyfrowych. Programiści z zewnętrznych firm pracują w ten sposób, aby wypracowane przez nich rozwiązania nie tylko pomagały firmie w obecnej sytuacji, ale również w przyszłości.

Proaktywne podejście do problemów technologicznych oraz sprawne ich rozwiązywanie ma również bezpośredni wpływ na zadowolenie użytkowników, którzy są na końcowym etapie korzystania z systemów informatycznych. To oznacza więcej zadowolonych klientów, którzy potencjalnie mogą przerodzić się w stałych użytkowników.

Ile kosztuje profesjonalny outsourcing IT?

Po zapoznaniu się z listą zalet opisywanej usługi zapewne pojawia się pytanie – ile kosztuje outsourcing IT? Wynajmowanie specjalisty lub zespołu projektowego często jest rozliczane w przepracowanych godzinach. W zależności od konkretnego problemu, ceny pracy programisty wahają się między 100 zł a 300 zł.

Jeśli problem jest bardziej złożony lub wymaga pracy całego zespołu specjalistów, wtedy proponowana jest płatność miesięczna. W tym przypadku kluczowa jest ilość zaangażowanych programistów oraz stopień skomplikowania usługi. Minimalna cena za wynajęcie najmniejszego zespołu projektowego wynosi 400 zł netto miesięcznie.