Rozliczenie podatku z Niemiec – kiedy otrzymasz zwrot podatków?

Jeśli w ostatnich latach pracowałeś w Niemczech, powinieneś zainteresować się tematem odprowadzenia podatku z tego kraju. Wiąże się to ze złożeniem deklaracji podatkowej w Finanzamcie, czyli niemieckim urzędzie skarbowym. Jednak przepisy w Niemczech różnią się od tych obowiązujących w Polsce. Dowiedz się więcej na temat rozliczania podatku u zachodnich sąsiadów i uzyskaj informację, kiedy otrzymasz ewentualny zwrot pieniędzy.

Rozliczenie podatku z Niemiec

Warto wiedzieć, że wszystkie podatki od zarobków, które uzyskali polscy pracownicy zatrudnieni w Niemczech, należy rozliczać właśnie w tym kraju. Oznacza to, że podatkowe zeznanie roczne oraz rozliczenie z niemieckim urzędem skarbowym podlegają opodatkowaniu na prawach niemieckich. Warto zaznaczyć kilka znaczących różnic pomiędzy polskimi a niemieckimi przepisami, konkretnie są to:

 • wyższa kwota wolna od podatku w Niemczech,
 • odliczenia od podatku związane z prowadzeniem podwójnego gospodarstwa,
 • odliczenia od podatku związane z opłacaniem przejazdów do kraju,
 • odliczenia od podatku związane z posiadaniem dzieci.

Rozliczenie podatku przed niemieckim urzędem skarbowym nie jest obowiązkowe dla wszystkich, jednak warto się tą kwestią zainteresować, ponieważ w wielu przypadkach mogą zostać wypłacone spore kwoty podatnikowi. Rozliczać może się każdy, kto legalnie pracował w Niemczech, a podatek od wynagrodzenia takiej osoby nie został zaliczony na poczet przekroczenia kwoty wolnej od podatku. Jednak dla niektórych podatników rozliczenie się jest obowiązkiem, są to osoby:

 • pracujące dla więcej niż jednego pracodawcy,
 • otrzymujące świadczenie powyżej 410 euro miesięcznie oraz posiadające status osoby bezrobotnej,
 • pobierające co najmniej 1500 euro emerytury miesięcznie, które wcześniej nie składały rozliczenia podatkowego,
 • posiadające 3 klasę podatkową,
 • uzyskujące dochód nieopodatkowany, który przekracza 410 euro miesięcznie,
 • prowadzące działalność gospodarczą w Niemczech,
 • powiadomione przez Finanzamt o konieczności złożenia rozliczenia podatkowego.

Szczególną uwagę należy zwrócić na ostatnią z przytoczonych sytuacji, ponieważ jeśli nie zastosujesz się do otrzymanego wezwania, niemiecki urząd skarbowy wyśle powiadomienie na Twój adres pocztowy. Taki dokument będzie zawierać wyznaczoną datę, do której musisz złożyć deklarację podatkową. Jeśli tego nie zrobisz, możesz zostać obciążony grzywną.

Jaki jest czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec?

U zachodnich sąsiadów Polski, termin składania rozliczenia podatkowego to 31 lipca roku następującego po upływie ostatniego roku, za który chcesz odzyskać podatek. W Niemczech możliwe jest również odzyskiwanie podatku do czterech lat wstecz. Jeśli chodzi o czas oczekiwania na wypłacenie różnicy, to jest on uzależniony od tempa działania niemieckiego urzędu skarbowego. Średni czas rozpatrywania dokumentów wynosi trzy miesiące, ale nie jest to sztywny termin. Niekiedy zdarza się, że podatnik musi czekać nawet pół roku. Czas oczekiwania zależy również od tego, jak szybko zbierzesz całość niezbędnych dokumentów oraz od terminu złożenia zeznania podatkowego w Niemczech. W związku z tym im szybciej uda Ci się rozliczyć z Finanzamt, tym szybciej uzyskasz oczekiwany zwrot pieniędzy.