Poznaj porady, jak wybrać i zatrudnić dobrą kancelarię prawną

Profesjonalne wsparcie prawne jest w stanie doprowadzić do korzystnego dla interesanta rozwiązania sprawy. Nie znaczy to, że w każdej sytuacji niezbędna jest pomoc prawnika, ale z pewnością warto jest rozważyć jego wybór, kiedy wynik sprawy (nie tylko sądowej) ma duże znaczenie. Zanim jednak prawnik przystąpi do pracy ze swoim klientem, należy go odpowiednio wybrać. Obecnie w większości miast mamy sytuację, w której gdzie się nie rozejrzeć, powstaje kolejna kancelaria prawna. Opole nie jest od tego wyjątkiem. W naszym poradniku zebraliśmy najważniejsze podpowiedzi, dzięki którym będziesz w stanie znaleźć najlepszego dla siebie prawnika. Sprawdź, co trzeba wiedzieć. 

Prawnik, adwokat, radca prawny – kogo wybrać? 

Zanim przejdziemy do specjalizacji czy ceny, należy najpierw wyjaśnić znaczenie poszczególnych terminów, które stosuje się w prawniczym żargonie. Nie wiesz, kto kim jest? Znajdujesz się w odpowiednim miejscu. 

  • Prawnik – określenie to jest najbardziej ogólne i ma zastosowanie zarówno wobec absolwentów prawa, jak i prawników po odbytej aplikacji. Należy powiem pamiętać, że samo ukończenie studiów to dopiero pierwszy krok na zawodowej drodze. Następnym jest podjęcie specjalizacji, bez której praca w zawodzie nie jest możliwa. Prawnicy, a więc absolwenci wydziałów prawa na polskich uczelniach, często znajdują zatrudnienie w miejscach, gdzie przydatna jest umiejętność pisania tekstów urzędów bądź czytania ustaw. Jednak dopiero aplikacja oraz pozytywny wynik egzaminu uprawnia do pracy w zawodzie. 
  • Adwokat – absolwent studiów na wydziale prawa, który ukończył aplikację adwokacką. Oferuje on bardzo szerokie wsparcie zarówno w przygotowywaniu do procesu, jak i poprzez reprezentację klienta przed obliczem instytucji. Adwokat może pracować jako członek zespołu lub założyć własną działalność, jaką jest kancelaria adwokacka. Opole i inne miasta wojewódzkie to często wybierane lokalizacje dla takich biur z uwagi na bliskość wielu instytucji.  
  • Radca prawny – od niedawna uprawnienia radcy prawnego i adwokata są takie same. Oznacza to, że osoba, która po studiach wybrała aplikację radcowską, może również udzielać porad prawnych, przygotowywać umowy i reprezentować swoich klientów. Jedyne, co różni go od adwokata, to uprawnienia wynikające ze sposobu zatrudnienia – radcowie prawni zatrudnieni na umowie o pracę nie mogą wykonywać ostatniej z wymienionych czynności prawnych. Umożliwia to jedynie zatrudnienie na umowie cywilno-prawnej.
  • Notariusz – analogicznie do wcześniejszych zawodów, notariusz po ukończeniu studiów wybrał aplikację notarialną. Jego uprawnienia umożliwiają sporządzenie aktów notarialnych, przygotowanie poświadczeń i pracę z innymi rodzajami pism formalnych. 

Zwróć uwagę na specjalizację!

Wybierając kancelarię, zastanów się przede wszystkim, w jakim celu jest ona potrzebna. Jeśli prawnik ma być wsparciem w trakcie procesu odbywającego się przed sądem, warto zdecydować się na osobę mającą już doświadczenie w tego rodzaju sprawach. Inaczej bowiem należy podejść do rozwodu oraz podziału majątku czy decyzji o opiece nad dzieckiem, a inaczej do dochodzenia w sprawie popełnienia błędu medycznego. Szczególnie ważny jest dobór prawnika z doświadczeniem w przypadku sprawy karnej o bardzo sprecyzowanym charakterze. Adwokat, który nie ma jeszcze doświadczenia, sam może potrzebować dodatkowego wsparcia, co przedłuży całą sprawę oraz podniesie koszty.

Czy kancelaria adwokacka z Opola obsługuje inne miasta?

Co do zasady, możliwe jest wybranie kancelarii adwokackiej z innego miasta, jednak nie w każdym przypadku będzie to korzystne rozwiązanie. Wbrew pozorom duże znaczenie dla sprawy może mieć znajomość lokalnej sytuacji, wiedza o tym, jak działają znajdujące się w nim instytucje oraz czym kierują się poszczególni sędziowie. Jeśli sprawa jest skomplikowana, a miasto nie oferuje specjalisty w tym zakresie, skorzystanie z usług adwokata z innego miasta jest wskazane. Jeśli jednak sytuacja na to pozwala, odpowiednia może się okazać lokalna kancelaria adwokacka. Opole, które możemy tu podać jako przykład, to miasto wojewódzkie, w którym bez większego problemu znaleźć można wielu wyspecjalizowanych prawników.  

Cena – czy warto się nią kierować? 

Wiele osób może zastanawiać się, czy cena jest wskaźnikiem, na który należy zwracać uwagę. Tutaj pod uwagę warto wziąć aspekty, które o takiej, a nie innej cenie decydują. Przede wszystkim jest ona uzależniona od lokalizacji – obsługa prawna w Warszawie będzie dużo drożej wyceniona niż w powiatowych Chojnicach. Innym składnikiem ceny są doświadczenie i skuteczność w działaniach, co również warto wziąć pod uwagę szczególnie w sprawach bardziej wymagających.