Podstawowe zasady skutecznej rekrutacji, czyli RPO w IT

Rekrutacja w branży nowych technologii bez odpowiedniego przygotowania potrafi być bardzo czasochłonnym i kosztownym procesem, który angażuje wiele zasobów wewnątrz firmy. Niejednokrotnie zdarza się, że długie poszukiwania kończą się fiaskiem lub zatrudnieniem osoby, która wymaga jeszcze równie mozolnego procesu onboardingowego i starannego przeszkolenia. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy firma – w związku z dynamicznym rozwojem, rosnącymi potrzebami i perspektywą lukratywnych projektów – potrzebuje w krótkim czasie zatrudnić wysoce wykwalifikowanych specjalistów? Wówczas najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się współpraca z profesjonalną agencją rekrutacyjną w modelu RPO. Czym właściwie jest RPO IT? Dlaczego jest tak opłacalne? Sprawdź! 

RPO IT – na czym polega?

Rozwinięciem skrótu RPO IT jest angielski termin Recruitment Process Outsourcing. W praktyce współpraca z agencją rekrutacyjną w tym modelu polega na oddelegowaniu na ustalony czas wszystkich lub wybranej części procesów rekrutacyjnych w ręce zewnętrznych specjalistów zajmujących się na co dzień pozyskiwaniem najlepszych talentów z branży nowych technologii. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie szczególnie dla firm, które potrzebują pilnie uzupełnić swój zespół o konkretnych specjalistów dysponujących określonymi umiejętnościami i kompetencjami. W takiej sytuacji rekruterzy IT mogą bowiem zjawić się w Twojej firmie niemal natychmiast, by możliwie najszybciej rozpocząć pracę nad Twoim projektem rekrutacyjnym. Dzięki wąskiej specjalizacji w branży IT posiadają oni świetne rozeznanie w realiach tego rynku, mają wiedzę na temat najnowszych trendów, technologii i obowiązujących stawek, a także posiadają sieć wartościowych kontaktów. To sprawia, że nie potrzebują długotrwałego procesu wdrożeniowego ani żadnych dodatkowych szkoleń – dzięki zdobytemu doświadczeniu dysponują wszelkimi narzędziami potrzebnymi do przeprowadzenia szybkiej i skutecznej rekrutacji. 

RPO IT – najpopularniejsze rodzaje 

Podejmując się współpracy z agencją rekrutacyjną w modelu RPO, możesz dostosować zakres tej usługi do aktualnych potrzeb Twojej firmy. RPO w branży IT może przebiegać na kilka sposobów:

  • model end-to-end RPO – polega na kompleksowej obsłudze procesu rekrutacyjnego, zewnętrzni specjaliści odpowiadają wówczas za całość działań związanych z rekrutacją talentów;
  • RPO selektywne – pozwala na oddelegowanie w ręce zewnętrznych specjalistów tylko określonej części procesów rekrutacyjnych (na to rozwiązanie decydują się zatem przede wszystkim firmy, które posiadają wewnątrz swojej organizacji dział HR, ale potrzebują okresowego wsparcia ze strony dodatkowych ekspertów);
  • ROD, czyli recruiter on demand – usługa tzw. rekrutera na żądanie daje gwarancje szybkiego pozyskania pracowników w przypadku nagłych pików rekrutacyjnych w organizacji. 

Współpraca z agencją rekrutacyjną w ramach RPO – główne korzyści

Decydując się na wsparcie ze strony doświadczonej agencji rekrutacyjnej IT, możesz liczyć na szereg korzyści. Wśród nich warto wymienić: 

  • stałe, comiesięczne koszty w przypadku współpracy w modelu RPO, dzięki czemu dokładnie wiesz, ile wydasz i możesz łatwiej zabudżetować tę współpracę bez obaw, że zaskoczy Cię niespodziewana faktura; 
  • kompleksowe wsparcie we wszystkich prowadzonych rekrutacjach bez względu na aktualną liczbę wolnych wakatów (model RPO daje dużą elastyczność w tym zakresie i pozwala zwinnie dostosowywać się do zmieniających się potrzeb firmy);
  • szybki dostęp do rekrutera IT i bazy wartościowych kandydatów, dzięki czemu masz gwarancję, że otrzymasz interesujące, warte rozważenia CV.

Dodatkowo doświadczeni rekruterzy IT mają aktualną wiedzę na temat branży, dominujących trendów, obecnie realizowanych projektów czy obowiązujących stawek, co sprawia, że możesz liczyć również na ich profesjonalne doradztwo w szeroko pojętych sprawach rekrutacji IT. Dzięki temu decydując się na RPO IT, zyskujesz jednocześnie pewnego partnera dla Twojego biznesu, który pomoże Ci osiągnąć założone cele!