Jak testować aplikacje mobilne?

Z każdym dniem przybywa coraz więcej aplikacji dostępnych na telefon. Rynek aplikacji mobilnych jest bardzo duży, konkurencyjność również rośnie. W związku z tym należy zadbać, aby oprócz innowacyjnej i nowoczesnej aplikacji, dostarczyć klientom produkt, który nie będzie wadliwy. Dowiedz się, dlaczego testowanie aplikacji mobilnych to tak istotny temat i w jaki sposób wykonywać tę czynność.

W jaki sposób testować aplikacje mobilne?

Testowanie aplikacji mobilnych polega na sprawdzaniu ich poprawnego działania pod kątem użyteczności, funkcjonalności oraz logicznych błędów. Bardzo ważnym aspektem jest również badanie responsywności aplikacji. Nie można oczywiście zapomnieć o wymogach UX, czyli User Experience. Jest to cały dział poświęcony badaniom nad wrażeniami, jakie towarzyszą odbiorcy podczas korzystania z programu. W związku z tym rozwiązania dla aplikacji mobilnych muszą być jak najbardziej konkretne, przyjemne dla oka oraz dostosowane do różnych wielkości ekranu.

Istnieje podział na testowanie automatyczne oraz manualne. W zależności od projektu powinno się stosować połączenie obydwu rodzajów, jednak zazwyczaj jeden przeważa nad drugim. Testowanie manualne polega na symulowaniu specyficznych sytuacji, w których coś może pójść nie tak. Testerzy manualni odznaczają się świetną znajomością wymagań oraz specyfikacji aplikacji, ponieważ sprawdzają oni czy zaimplementowane funkcjonalności są zgodne z oczekiwaniami klienta. Z kolei testy automatyczne dzielą się na różne rodzaje, z których najbardziej powszechnymi są testy jednostkowe oraz integracyjne.

Testy automatyczne jednostkowe

Jest to metoda testowania tworzonego oprogramowania poprzez wykonywanie testów, które weryfikują czy pojedyncze elementy kodu działają poprawnie. Fragment programu, który jest poddawany testom, zostaje porównany do oczekiwanych wyników testowania. W ten sposób wynik testu zostaje określony jako pozytywny lub negatywny.

Testy automatyczne integracyjne

Testy integracyjne mają na celu sprawdzenie kodu pod kątem błędów w interfejsie i interakcjach pomiędzy wybranymi modułami lub systemami. Są one przeprowadzane, aby ocenić zgodność systemu lub komponentu z określonymi wymaganiami funkcjonalnymi.

Testowanie na systemie Android i IOS

Testowanie aplikacji mobilnych różni się również ze względu na system operacyjny – Android i IOS. Jeśli klient planuje wypuszczenie aplikacji w obydwu systemach, konieczne jest przeprowadzenie testów zarówno w środowisku Android jak i IOS.

Testowanie aplikacji Android

W przypadku testowania aplikacji na Androida warto zastanowić się nad grupą odbiorców. Wynika to z tego, że różne osoby na świecie używają różnych wersji tego systemu operacyjnego. Dlatego tak ważny jest jasny wybór grupy, czy ma to być aplikacja stworzona pod rynek w Europie, Stanach Zjednoczonych czy może w innym miejscu na świecie.

Testowanie aplikacji IOS

Testowanie aplikacji w systemie IOS wymaga od testera posiadania odpowiedniego sprzętu oraz systemu – macOS, w którym można korzystać z darmowego emulatora w programie Xcode. Jeśli z kolei pracuje się na systemie Windows lub Linux, konieczne jest korzystanie z płatnych emulatorów.