Jak działa dobra agencja rekrutacyjna IT?

Branża IT dynamicznie się rozwija, w związku z czym od kilku lat daje się zauważyć w tym obszarze utrzymujący się rynek pracownika. Stale pojawiające się nowinki technologiczne wraz z sukcesywnie rosnącym zapotrzebowaniem na nowoczesne rozwiązania cyfrowe decydują o tym, że dobrze wykwalifikowani specjaliści IT są dziś bardzo pożądanymi pracownikami. To sprawia natomiast, że rekrutacja talentów z branży nowych technologii okazuje się z roku na rok coraz trudniejszym i bardziej wymagającym zadaniem. Wiele przedsiębiorstw technologicznych chcąc szybko i skutecznie pozyskać odpowiednich specjalistów, decyduje się na usługi profesjonalnej agencji rekrutacyjnej IT. Jak wygląda współpraca z zewnętrznymi rekruterami? Kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania i na co się przygotować? Wyjaśniamy! 

Jak wygląda współpraca z agencją rekrutacyjną IT?

Rekrutacja specjalistów IT, szczególnie tych doświadczonych i biegłych w najnowszych technologiach i narzędziach, którzy zajmują seniorskie stanowiska, okazuje się dziś wymagającym, czasochłonnym i kosztownym procesem. Obecnie trudno wyobrazić już sobie skuteczne pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników bez rozwiniętego i prężnie działającego działu HR. Proces rekrutacyjny w branży nowych technologii to bowiem skomplikowane i wieloetapowe przedsięwzięcie, które do uzyskania maksymalnej efektywności wymaga zaangażowania znacznych zasobów. Nie jest możliwe zatem przeprowadzenie skutecznej rekrutacji bez odpowiednio przygotowanego planu i wsparcia doświadczonych specjalistów. Dlatego dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem, z jakiego coraz chętniej korzystają firmy IT, jest oddelegowanie tego zadania w ręce zewnętrznej agencji rekrutacyjnej. 

Decydując się na skorzystanie z pomocy profesjonalnych rekruterów, można dopasować preferowany sposób współpracy do indywidualnych potrzeb rekrutacyjnych w danej firmie. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych modeli rekrutacji, jakie oferuje niemal każda agencja rekrutacyjna IT. 

Rekrutacja w modelu RPO

RPO (ang. Recruitment Process Outsourcing) polega na okresowym oddelegowaniu wszystkich lub jedynie wybranych procesów rekrutacyjnych w ręce zewnętrznych rekruterów IT. Jest to rozwiązanie polecane szczególnie tym przedsiębiorstwom, które odnotowują zwiększone potrzeby rekrutacyjne i muszą w krótkim czasie uzupełnić swój zespół o określonych specjalistów (bo np. potrzebują ich do realizacji konkretnego, zyskownego projektu). Ten model współpracy z agencją rekrutacyjną doskonale sprawdza się bowiem wszędzie tam, gdzie pomoc profesjonalistów jest niezbędna natychmiast. W przypadku RPO dedykowany rekruter może pojawić się w firmie w zaledwie kilka dni i rozpocząć pracę przy projekcie już w pierwszym dniu współpracy. 

Model success fee

Natomiast w przypadku standardowych procesów rekrutacyjnych, gdzie presja czasu nie jest aż tak duża, a potrzeby rekrutacyjne firmy nie wymagają błyskawicznego działania, można zdecydować się na współpracę z profesjonalną agencją w modelu success fee. Zaletą tego rozwiązania jest z pewnością fakt, że współpraca w jego ramach okazuje się znacznie mniej zobowiązująca zarówno dla klienta, jak i dla samej agencji. 

Outsourcing specjalistów IT

Outsourcing specjalistów w branży IT polega na wynajmie na określony czas konkretnych pracowników o zdywersyfikowanych kompetencjach i doświadczeniu w różnych obszarach wytwarzania oprogramowania. Na taką usługę decydują się zwykle firmy, które do realizacji planowanych projektów IT potrzebują wsparcia ze strony sprawdzonych specjalistów dysponujących konkretnych wachlarzem umiejętności. W ramach outsourcingu można wynająć na określony czas zarówno poszczególnych specjalistów, jak i całe zespoły projektowe, które przeprowadzą przedsięwzięcie od fazy koncepcyjnej aż do wdrożenia nowego rozwiązania. 

Dobra agencja rekrutacyjna IT powinna dysponować świetną znajomością specyfiki branży IT, rozumieć jej wymagania i wyzwania, z którymi się wiąże, a także mieć rozeznanie w aktualnej sytuacji rynkowej. Dzięki temu rekruterzy mogą być skuteczni, a dla rozmaitych firm technologicznych stanowić pełnoprawnego partnera biznesowego.