Ile trwa sprawa rozwodowa i jakie są jej etapy?

Wizyta w sądzie nigdy nie należy do najprzyjemniejszych, zawsze wiąże się to z ogromnym stresem. Spotkanie w sprawie rozpadu małżeństwa jest szczególnie stresującym wydarzeniem. By zminimalizować zdenerwowanie, należy odpowiednio przygotować się do rozprawy, np. warto poczytać o tym, jak ona przebiega oraz co może przynieść rozwód. Opole i wiele innych miast oferuje usługi kancelarii adwokackich, które pomogą Ci w pomyślnym rozstrzygnięciu tej wyjątkowo delikatnej sprawy. Sprawdźmy, ile potrwa proces rozwodowy oraz jakie są jego etapy.

Czy na pierwszej rozprawie dostanę rozwód?

Każdy, kto decyduje się na zakończenie swojego małżeństwa, musi uzbroić się w cierpliwość. Nie należy nastawiać się na szybkie zakończenie sprawy, ponieważ ostatecznie to sąd o tym decyduje. Rozprawa tego typu może trwać od kilku minut do nawet wielu godzin. Co więcej, może zostać odroczona i wtedy zostanie podzielona na części. Jednak są pewne sposoby na przyśpieszenie wyroku. Poniżej przedstawiamy sytuacje, które mogą wpłynąć na skrócenie procesu rozwodowego.

Zgodne żądania

Jeśli powód i pozwany wykazują się zgodnymi żądaniami odnośnie do rozwiązania małżeństwa, mogą w ten sposób realnie wpłynąć na czas rozprawy. Wspólne i polubowne ustalenia w wielu przypadkach przyczyniają się do szybszego zakończenia procesu.

Rozwód bez orzekania o winie

Dodatkowo sprzymierzeńcem krótkiego procesu jest sytuacja, gdy żadne z małżonków nie wniesie o rozwód z orzekaniem o winie. Wtedy zyskuje się nie tylko czas, ale również oszczędza się pieniądze, ponieważ w takim przypadku obowiązuje niższa opłata.

Porozumienie rodzicielskie

Ten aspekt dotyczy tylko małżonków posiadających nieletnie dzieci. Sąd musi mieć pewność, że rozwód nie będzie sprzeczny z dobrem małoletnich. W celu przyśpieszenia procesu powinno się spisać porozumienie. Najlepiej, żeby pomocy szukać u doświadczonego adwokata, który profesjonalnie zajmie się wszystkimi ważnymi kwestiami dla członków rodziny i sądu. Podczas takiego spotkania ustala się władzę rodzicielską, kontakty z dziećmi i alimenty.

Etapy sprawy rozwodowej

Sprawa rozwodowa rozpoczyna się od wniesienia pozwu do sądu okręgowego. Jeśli dokument jest kompletny i sąd go zaakceptuje, zostaje on przesłany do osoby pozwanej, która może w ciągu dwóch tygodni przedstawić swoje stanowisko. Następnie wyznacza się termin rozprawy i to na niej odbywa się postępowanie dowodowe. Zwykle to ono bywa najbardziej czasochłonne. Jeśli nie zostanie złożona apelacja, na którą strony mają 14 dni od otrzymania uzasadnienia, wyrok zostaje uprawomocniony po 21 dniach. Na każdym etapie sąd może stwierdzić, że widzi szansę na uratowanie związku. W takim przypadku małżonkowie są kierowani na mediacje, ale muszą wcześniej wyrazić na nie zgodę. 

Sprawa rozwodowa

Jest wiele par decydujących się na rozwód. Opole to miejsce, gdzie znajdziesz wykwalifikowanych i doświadczonych adwokatów, którzy potrafią wesprzeć osoby znajdujące się w tej trudnej sytuacji życiowej. Specjaliści pomogą Ci przejść przez cały proces, mając na uwadze postępowanie zgodne z prawem oraz dobro Twoje i Twoich dzieci. Rozstanie jest czasami najlepszym rozwiązaniem, dlatego warto udać się do eksperta w tej dziedzinie i zasięgnąć fachowej pomocy.