3 porady jak wybrać dobrą drukarkę

Zarówno w firmach jak i gospodarstwach domowych drukarka to jedno z podstawowych urządzeń. Podczas zakupu drukarki należy zastanowić się nad kilkoma aspektami. Na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać dobre urządzenie tego typu?

Jak wybrać dobrą drukarkę?

Wybór odpowiedniego urządzenia drukującego powinien być uzależniony od potrzeb konkretnego użytkownika. Należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, niezależnie od tego czy poszukujesz drukarki do firmy lub do domu. Pracownicy oraz domownicy z pewnością docenią sprzęt dobrany tak, aby uwzględnić ich potrzeby. Jakie są najistotniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania drukarki?

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Najbardziej znanymi i powszechnymi rodzajami drukarek są urządzenia atramentowe oraz laserowe. Podstawową różnicą pomiędzy powyższymi modelami jest technologia druku. W przypadku drukarki atramentowej podstawowym jej elementem jest pojemnik z tuszem. To dzięki tej substancji możliwe jest przenoszenie wirtualnej wersji dokumentu lub fotografii na kartkę papieru. Największą zaletą drukarki atramentowej jest jej stosunkowo niska cena. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem tego urządzenia, musisz jednak wziąć pod uwagę wyższe koszty związane z eksploatacją. Pojemniki z tuszami należy wymieniać często, a dodatkowo, jeśli nie korzysta się z drukarki regularnie, istnieje zagrożenie, że substancja, która się w nich znajduje, zaschnie. Użytkownicy tego urządzenia również zwracają uwagę na gorszą jakość wydruku. Z kolei praca drukarki laserowej jest oparta na użyciu tonerów, które nie są zagrożone wyschnięciem. Cząsteczki, które znajdują się w specjalnym kartridżu, są rozprowadzane przez światłoczuły bęben. Tonery to części, które zużywają się wolniej niż tusze, dlatego nie ma potrzeby ich częstej wymiany. W związku z tym, drukarka laserowa jest tańsza w eksploatacji od urządzenia atramentowego. Bardzo ważne jest, aby przed zakupem konkretnego modelu sprawdzić wszystkie elementy, które są z nim kompatybilne (przykładowo tonery HP pasują do wybranych urządzeń tej marki). Dzięki tej informacji będziesz w stanie wybrać drukarkę z dodatkami, które są w Twoim zakresie cenowym.

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

Może nie każdy to wie, ale podstawowe modele drukarek nie mają funkcji skanowania oraz kopiowania. Jeśli zależy Ci na tych możliwościach, to warto zainteresować się urządzeniem wielofunkcyjnym. Jest to bardziej rozbudowany model drukarki, który z pewnością sprawdzi się w biurze oraz w domu. Urządzenia wielofunkcyjne są produkowane przez firmy projektujące drukarki. W zależności od Twoich możliwości finansowych na rynku dostępne są zarówno większe jak i mniejsze, bardziej kompaktowe modele. Urządzenie wielofunkcyjne posiada skaner, który umożliwia przenoszenie papierowych wersji dokumentów do komputera. Z kolei kopiarka to połączenie możliwości drukarki oraz skanera.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne drukarki posiadają wiele przydatnych, dodatkowych funkcji. Jedną z najbardziej docenianych możliwości jest drukowanie bezprzewodowe. Dzięki tej funkcji, po skonfigurowaniu urządzenia i podłączeniu go do routera WiFi, wszystkie osoby, które mają dostęp do sieci, będą mogły korzystać z urządzenia. Jeśli zamierzasz często drukować zdjęcia, warto sprawdzić, czy konkretne urządzenie posiada czytnik kart pamięci. Dzięki temu można drukować pliki bezpośrednio z aparatu. Kolejnym praktycznym elementem drukarki jest intuicyjny, dotykowy panel, który charakteryzuje się przejrzystym menu z dużymi ikonami.